Látóideg gyulladása


látóideg gyulladása a látássebészeti beavatkozások helyreállítása

A látóideg betegségei Pangásos papilla. Az ophthalmoneurológiai diagnosztikában a legfontosabb szemészeti tünet. Ennek oka a daganat lokalizációja és az életkor. Fiatal egyéneken a pangás gyorsabban és gyakrabban alakul ki.

Temporalis és parietalis tumorok esetében a pangásos papilla ritka. Szubjektív tünetek a rövidlátás tovább növekedhet nem a papillafolyamattal függenek össze, hanem az intracraniális nyomásfokozódással: a beteg hányingerről, hányásról, nagy fejfájásról panaszkodik.

Éppen ezért a szemészeti tünet felfedezése gyakran konziliárius vizsgálat kapcsán történik, ahová az előbb említett általános panaszok miatt küldik a beteget. Szubjektív tünet: Hosszabb ideje fennálló pangásos papilla esetén a beteg múló, bizonytalan elsötétülésekről, vagy a látótérben megjelenő sötét foltokról látóideg gyulladása be. A látásélesség mindig jó.

Látóideg-gyulladás

A prominencia foka nagy lehet, akár 10,0 D-t is elérhet. A papilla látóideg gyulladása csíkolt vérzések helyezkednek el A pangás általában nasalisan kezdődik, és fokozatosan terjed a temporalis oldal felé. A látótérben megnagyobbodott vakfoltot látunk, a CFF normális. Krónikus pangásos állapot esetén pseudotumor cerebri az ödéma csökkenhet, kötőszövetesedés indul, a prominencia kisebbé válik, a kapillárisok záródnak, az idegrostok egy része elpusztul, az állapot atrophia n.

Pangásos papilla ugyanazon beteg jobb Ha az intracraniális nyomás emelkedik, ez áttevődik az opticus hüvelyre is, amelyben a nyomás egészen a sclera mögöttes területig megnő.

A megnövekedett nyomást az axoplazma áramlása nem képes leküzdeni, az áramlás csökken, majd megszűnik, pangás keletkezik: létrejön a papilla duzzadása.

látóideg gyulladása az ételek rossz hatással vannak a látásra

Az opticushüvely a sclera mögött vakon végződik, így mint látóideg gyulladása megnövekedett nyomás végső pontja, kompressziót is gyakorolhat a n. A hüvely kitágulhat hosszabb nyomásfokozódás esetén, ilyenkor a kompresszió enyhül.

Kérdezz-felelek élőben 12 - Dr. Gelléri Juliannával és Barnai Robertoval (biologika, ujmedicina)

Hasonló effektus talaján alakulhat ki pangásos papilla, ha a szemnyomás csökken jelentős mértékben. Ilyenkor az alacsony szemnyomás miatt képtelen az axoplazma a normalis intracraniális nyomással szemben áramlani.

látóideg gyulladása a látás fogalma

Ez az eset áll fenn perforáló sérülések, vagy glaucomaellenes műtétek kapcsán létrehozott fisztulák túlműködése esetén. Súlyos, szemnyomáscsökkenéssel járó gyulladások is okozhatják oedema papillae ex vacuo.

Látóideggyulladás

Okok: a pangásos papilla leggyakoribb okát, a tumor által okozott intracraniális nyomásemelkedést már előbb említettük. Pangásos papillát okozhatnak gyulladások is, amelyek agynyomás-fokozódással járnak. De keletkezésében szerepet játszhatnak egyéb okok is: trauma következtében kialakult subduralis vérzések, koponyán belüli fejlődési rendellenességek, hydrocephalus.

látóideg gyulladása normális látásmutatók

Prognózis: általában jó. Ha a kiváltó ok megszűnik, a pangás gyorsan csökken, és a betegség nyom nélkül gyógyul. Pseudotumor cerebri. Önálló kórkép.

A pangásos papilla minden tünete mellett sem találjuk az intracraniális nyomásfokozódás okát. Főleg fiatal, túlsúlyos nőbetegek veszélyeztetettek. Szubjektíven fejfájás és múló látászavarok jellemzik, de kezdetben a látásélesség nem csökken. Hónapok múlva a pangás krónikussá válik, ilyenkor a látás romlani kezd, és a folyamat atrophia n.

A sclerosis multiplexről

Az intracraniális nyomásfokozódás oka valószinűleg a liquor-resorbtio csökkenése. Ezt okozhatja az agyi nagyvénák trombózisa, otitis media, de leggyakrabban az ok ismeretlen marad. A beteget gyakran a szemész látja először, akinek követnie kell a kórképben beállott változásokat. A pangásos papilla differenciáldiagnózisa Legfontosabb elkülöníteni a papillitistől, a látóidegfő gyulladásos folyamatától. Lényeges különbség, hogy gyulladásban a visus mindig jó látás legyen. A gyulladásos esetek egyoldaliak, és a papillaprominentia is általában kisebb.

A látótérben centrocoecalis scotoma van. A pseudotumor cerebritől való elkülönítése idegsebészeti feladat, a képalkotó diagnosztikát használjuk: intracraniális térszűkítő folyamat tumor, vérzés, gyulladás nem látszik CT- és MR-felvételeken.

A liquor punkciókor fokozott nyomással ürül. Elülső opticus ischaemia EION általában egyoldali vagy a másik oldalon már atrophia van — lásd később látásélesség jelentősen csökkent, a prominencia nem jelentős, kevesebb vérzés van a papilla szélén, alsó látótérfél-kiesés látható. A retinaerek sclerosisa szembetűnő, CFF alacsony. Hypertonia miatti papillaödéma képe is hasonló lehet a pangásos papillához. Látóideg gyulladása hypertonia egyéb szemfenéki tünetei is fellelhetők, a rostok duzzadása kevésbé kifejezett, a vérzések mellett gyapottépéses gócok lehetnek a papilla szélen.

Látóideg gyulladás tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

A vérnyomás magas, látóideg gyulladása a nephropathia tünetei is jelen vannak. Idegsebészeti: a pangásos papilla okának megszüntetése. A pseudotumor cerebrié interdiszciplináris kezelést igényel. A látás csökkenése esetén kortikoszteroid kezelés és a liquornyomás csökkenését előidéző karboanhidráz-bénítók jöhetnek szóba.

Papp Júlia, szemész Amikor a szemmozgást tompa vagy éles fájdalom is kíséri, és pár nappal később rohamos látásromlást is lehet tapasztalni, fennáll a neuritis retrobulbaris nevű betegség lehetősége. Jelentős javulás érhető el, ha a kórképet időben diagnosztizálják és megfelelően kezelik. A látóideg gyulladása során az idegrost elveszíti a védő myelinhüvelyét, ezáltal az ingerület lassabban halad rajta. A látóideg gyulladás jelentkezhet a látóidegfőt érintve papillitis és a kilépés után az ideget érintve  neuritis retrobulbaris. Hirdetés Mi okozhat látóideg-gyulladást?

Ha az atrophia kialakulóban van, elvégezhető az opticushüvely bemetszése az intraorbitalis szakaszon, vagy intracraniális shunt behelyezése a látás megmentése érdekében. Gyulladásos betegségek Papillitis. Szubjektív tünetek: hirtelen bekövetkező, nagy fokú látóideg gyulladása jellemzi.

Sclerosis multiplex és a látás A sclerosis multiplex-es betegek körében gyakran fordulnak elő látási problémák, sőt több esetben a betegség első jelének is tulajdonítható. Gyakorta okozhatja ezt az állapotot a látóideg gyulladása optic neuritisami homályos látással, kettős látással, fejfájással illetve a látás teljes elvesztésével jár, vagy az egyik vagy pedig gyerekeknél a vírus fertőzést követően mindkét szemen. Nagyon jellegzetes, hogy a szem mozgásakor fájdalom kíséri ezt a homályos látást.

A szemgödör mögötti nyomás érzése fájdalommá fokozódik a szemgolyó mozgásakor. Vérzések ritkák. Krónikussá váló gyulladás után a papilla sárgásfehérré válik, atrófia alakulhat ki. Létrejöttének oka valószinű a papilla felől áramló gyulladásos termék, amely a papilla körül lerakódik, illetve degeneratív folyamatot okoz az idegrostokban. Papillitis A diagnózist elősegítik a következő vizsgálatok: CFF: jelentősen csökkent akár 20 aláVEP-hullámai megnyúltak az axonok meghosszabbodott ingerületvezetésének megfelelően.

Elsősorban a centrális rostok károsodnak. A látótérben centralis scotoma található. A pupillareflex afferens pályájának zavara észlelhető. A papillitis általában egyoldali. A gyermekek kivételt képeznek: vírusinfekciók után a papillitis gyakran kétoldali.

Hirtelen látásromlások

Neuritis retrobulbaris. Szubjektív tünetek: akutan fellépő, nagy fokú látásvesztés. Objektív tünetek: a szemfenéki kép közel normális.

Jellemző a konszenzuális pupillareflex csökkent volta vagy hiánya afferens szár zavaraa CFF csökkenése, a látótérben nagy centralis scotoma. Ha a gyulladás nem csökken, hét múlva kezdődik az atrophia n. A gyulladások okai: A papillitiseké inkább a környező melléküregek gyulladásának átterjedése a papillára, a retrobulbaris neuritiseké inkább sclerosis multiplex.

Látóideg-gyulladások - A neuritis retrobulbaris

Ez utóbbira kell gondolni fiatal felnőttek esetében. Ezeken kívül a gyulladás mindkét formáját okozhatják infekciózosus megbetegedések: vírus, luesz, malária stb. Kialakulhat tonsillitis, foggyökérgyulladás után. Differenciáldiagnózis: Az előbbiekben már említettük a legfontosabbat: a pangásos papillát.

Hasonló tünetek látóideg gyulladása zajlik az intoxikációk által okozott krónikus neuritis retrobulbaris lásd később. A chiasma tumorai által okozott látóidegfolyamat is hasonló lehet: nagy fokú látásromlás alakul ki bár lassabbanaz atrophia viszont csak a kompresszió kialakulása után hét múlva látható. Így a chiasmatumorok esetében a kezdeti tünetek n. A diabetes mellitusban kialakuló, hasonló objektív és szubjektív tünetek a látóideg keringési zavara következtében jönnek látóideg gyulladása.

látóideg gyulladása kávé látás

A Leber-féle opticusatrophia is neuritis retrobulbárissal kezdődik, amelyet gyakran nem észlelünk, mert a beteg már csak az atrophia megjelenésekor keresi fel szemorvosát.

Terápia: Oki terápia folytatása mellet szteroid adása szükséges. A nagy dózisú kortikoszteroidok adása tbc-ben, ulcusbetegségben, diabetes mellitusban és hypertoniában kontraindikált lehet, adása nagy körültekintést igényel. B-vitamin-komplexek hatása vagy látóideg gyulladása keringéstámogatás esetenként kívánatos. Intoxikáciok toxicus amblyopia Különböző élvezeti szerek, gyógyszerek, anorganikus anyagok a látóideg károsodását okozzák.

Látóideg gyulladása közül elsősorban az alkohol és a nikotin veszélyes. Ha mindkettő abúzusa fennáll, egymás kórokozó hatását támogatják. A fehérje- és B-vitamin-hiányos táplálkozás jelentősége a kórkép létrejöttében mindkét élvezeti szert fogyasztók esetén kiemelendő.

Látóideg-sorvadás tünetei és kezelése

Különösen veszélyes a metilalkohol, amelynek a fogyasztása után pár órával irreverzíbilis vakság alakulhat ki. A házilag főzött égetett szeszes italok és a rosszul fermentált nikotin szintén fokozott veszélyforrást jelent. Szubjektív tünetek: látásromlás, centrális, relatív színscotoma Objektív tünet a szemfenéken nem jellemző. A centrocoecalis scotoma, relatív centrális színsotoma uralja a képet. Elsősorban a centrális látás károsodik, emiatt a jól tájékozódó betegen kereső szemmozgásokat láthatunk.

Gyakran csak réslámpás vizsgálat deríti ki az igen finom hullámú, unduláló szemrezgést. Előrehaladottabb esetben a papilla decolorálódhat. Bizonyos gyógyszerek is okozhatnak toxicus amblyopiát. Az antituberkulotikumként alkalmazott ethambutol hosszú szedése után kialakulhat, emiatt rendszeres látóideg gyulladása ellenőrzés szükséges.

A látóideg gyulladása elhagyásakor a tünetek megszűnnek, a látás megjavul, a folyamat reverzíbilis. A chinin, az arzén, az ólom szintén kiválthatja a megbetegedést. Elülső ischaemiás opticus neuropathia EION A látóideg praelaminaris részének, a lamina cribrosa előtti szakaszának infarktusa keringési rendellenesség látásvizsgálat dioptriában. A rövid, hátsó ciliaris erek néhány vagy az összes ágának elzáródása okozza.

Szubjektív tünetek: hirtelen látóideg gyulladása a macularis axonok látóideg gyulladása miatt. A látótérkiesések bizarrak lehetnek, de gyakori az alsó látótérfél kiesése. Objektív tünetek: Szemtükri vizsgálattal kisfokú papillaödémát látunk, szektorszerűen vagy teljes területen a papilla színe vörösebb a normálisnál Egy-két csíkolt vérzés lehetséges a papilla szélén, amely enyhén elmosott. Prominencia nincs, vagy nagyon kicsi. A beteg nem is veszi észre látásromlását, csak akkor jelentkezik, amikor a folyamat a másik szemén is kezdődik.

Így a szemorvos az egyik szemen már atrophiát, a másikon kezdődő EION-t talál. A beteg alig hiszi el a szomorú hírt, hogy vakság fenyegeti. Elülső ischaemiás opticusneuropathia EION EION utáni atrophia n. Oka lehet az óriássejtes arteriitis is. Arteriitis temporalis Óriássejtes arteriitis. A kis- és közepes artériák falának autoimmun alapon létrejövő gyulladása.